Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
37 postów 1025 komentarzy

Fischer von Treuenfeld

Fischer - "Wszystko w Mądrości, lojalności i dyskrecji."

Cała prawda o obronie powietrznej Polski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W związku z ostatnim artykułem blogiera Trybeusa - „Po kielo te Patryjoty?” , który cytuje moje refleksje odnośnie tych pocisków. Należą się wszystkim wyjaśnienia , ponieważ sytuacja w kwestii obrony powietrznej zmienia się jak w kalejdoskopie.

Na dzień dzisiejszy Patrioty są nieskuteczne. Wszyscy w NATO myślą o nowych pociskach. Wiadomo też , że pociski te nie są w stanie przechwycić rosyjskich rakiet balistycznych ICBM.
 
Do Polski mają trafić pociski kinetyczne PAC-3 MSE. Gdy pisałem wcześniejszy artykuł pociski te były w fazie prób. Pocisk PAC-3 MSE służy do zwalczania balistycznych pocisków rakietowych krótkiego zasięgu (SRBM)  i samolotów. Pociski są rozmieszczone na ośmiorurowych wyrzutniach mobilnych. Zasięg tych pocisków zależnie od pułapu celu wynosi od 15 do 40 km. Pociski w pierwszej fazie mają być rozmieszczone w 4 bateriach po trzy wyrzutnie. Jedna bateria na północy chroniąca nasze granice od strony Kaliningradu i trzy baterie rozmieszczone wokół Warszawy, z możliwością przechwycenia pocisków lecących w głąb kraju.  Całość ma być zintegrowana z NATO-wskim systemem obrony, za pomocą elektronicznego systemu obrony powietrznej IBCS. System IBCS będzie  również sterował pociskami obrony powietrznej SM-3 które będą znajdować się  w Redzikowie . Jednak  na razie system dowodzenia IBCS jeszcze nie powstał i jest w fazie badawczo rozwojowej.  Utrzymywany w tajemnicy  jest też fakt, że system  ma sterować pociskami Tomahawk i JASSM, mogącymi przenosić głowice jądrowe.  Zatem może być bronią nie tylko defensywną , ale i ofensywną.Kompleksowo jest to polski program obrony „WISŁA”. Wsparciem dla tego programu będzie artyleria rakietowa z polskimi mobilnymi wyrzutniami kontenerowymi HOMAR.  Jest to zmodyfikowany odpowiednik amerykańskich wyrzutni HIMARS, dla precyzyjnych rakietowych pocisków artyleryjskich o zasięgu do 60 km, oraz rakietowych pocisków taktycznych o zasięgu do 300 km. Jednak w Zakładach Stalowa Wola pracuje się też nad kontenerem dla wyrzutni  morskich  balistycznych pocisków rakietowych RIM-161 SM-3 Block IIA. Tą wyrzutnie  projektuje się  w ten sposób by móc z nich odpalać również pociski Tomahawk.Cały program ma  być wdrożony  do 2020 roku. W  tym roku USA może nam sprzedać jedynie pociski PAC-3 MSE dla 4 baterii. Na tyle nas stać.Wobec faktu, że nie mamy żadnej obrony przeciw rakietowej jest to słuszne posunięcie pozwalające teoretycznie osłonić Warszawę przed rosyjskim atakiem rakietowym. 
 
 Tylko po co Rosja miała by napadać na Polskę ? Chyba, że celem będą wojska  NATO lub USA, wtedy atak będzie uzasadniony .
 
 zródło internet 
 
 (zródło internet)
 

Jakie modyfikacje w systemie obrony przeprowadza Rosja, wobec ciągłej militaryzacji wschodniej flanki NATO?   

W Polsce i Europie szantażuje  się obywateli zagrożeniem jakie niosą pociski ISKANDER.  Koncepcja ta  słuszna była kilka lat temu. Wtedy to Rosjanie wprowadzili wyrzutnie ISKANDER M do obwodu Kaliningradzkiego. Była to odpowiedź na militaryzacje wojskami NATO byłych państw  bloku wschodniego, a szczególnie na tworzenie baz NATO-wskich i USA w Polsce.

 Tradycyjne pociski ISKANDER  mają zasięg 500 km i są wstanie przykryć większość celów w Polsce. 

Ze względu, że w końcowej fazie lotu są zdolne do manewrowania trudno je przechwycić. Na dzień dzisiejszy osiągną i zniszczą wszystkie zakładane cele strategiczne lotniska, zgrupowania wojskowe  i  centra dowodzenia. By atak był  skuteczny, pociski będą uzbrojone w głowice jądrowe małej mocy i termobaryczne. Celami dla tych pocisków w pierwszym rzucie są : baza rakietowa w Radzikowie, Lotnisko w Malborku, Powidzu, Krzesinach, Łasku, zgrupowanie w Węgorzewie i Orzyszu. Poza zasięgiem pocisków ISKANDER 9M723 będzie tylko amerykańska brygada pancerna stacjonująca w Żaganiu.

Faktycznie taki scenariusz był aktualny rok temu. Dziś wyrzutnie ISKANDER sukcesywnie są wyposażane w nowe pociski skrzydlate ISKANDER R-500 (Oznaczany błędne jako  ISKANDER K – ISKANDER K to pocisk balistyczny 9M723K o zasięgu 500 km). ISKANDER R-500 to właściwie pociskKALIBR wystrzeliwany z lądowej wyrzutni ISKANDER M. Jest to manewrujący pocisk skrzydlaty o zasięgu max 2500 km (zasięg bojowy około 2000 Km, zależy od pulapu i ilości manewrow przeprowadzonych podczas ataku), lecący na wysokości około 10 m. To te pociski mają rozbić w pierwszym uderzeniu obronę Warszawy, budowaną w oparciu o planowane zakupy pocisków PAC-3 MSE. Praktycznie baterie te będą bezradne wobec aktualnie wprowadzanych pocisków ISKANDER R-500.

Art. Iskander R-500

Wcześniej Rosjanie, dla starszych pocisków ISKANDER (serii 9M723), ćwiczyli ataki symulowane i wielorakietowe na jeden cel.

W kwietniu tego roku, sprawdzono w Syrii systemy walki elektronicznej i oślepiania radarów. Testy przeprowadzono wobec ataku pociskami  rakietowymi  Tomahawk wystrzelonymi z dwóch amerykańskich okrętów.  Z  wystrzelonych 59 pocisków nad cel dotarło tylko kilka. Jednak żaden nie trafił celu. Wystrzelono miliardy dolarów i zabito 5 Syryjczyków, a 7 innych raniono. Strat w sprzęcie po stronie Syryjskiej nie było.  

Wobec testów systemów walki elektronicznej, którego podstawowe elementy są rozlokowane w Obwodzie Kalingradzkim stwierdzono, że dotychczas stosowana taktyka  jest zbyt kosztowna. Rosjanom jest łatwiej sparaliżować nasz system obrony na drodze walki elektronicznej, a system obrony powietrznej zniszczyć pociskami ISKANDER R-500.

Nowe  pociski ISKANDER są skuteczniejsze i mogą razić cele położone w odległości 2000 km od Kaliningradu, w tym oczywiście amerykańską brygadę w Żaganiu. W polu rażenie nowych pocisków jest prawie cała Europa od północnej Skandynawii . poprzez Londyn, Paryż, Rzym , Niemcy, Danię, aż po Morze Czarne Rumunie i Ukrainę. Jednak Rosjanie nie będą tak daleko strzelać. W kierunku Ukrainy, i południa Europy  wystrzelą pociski Kalibr będące na wyposażeniu floty czarnomorskiej.  

Ponadto nic się nie mówi o dwóch nowoczesnych rosyjskich korwetach rakietowych  typu stelh, klasy Buyan,  niedawno zwodowanych w Petersburgu. Okręty te weszły w skład floty Bałtyckiej i operują na Bałtyku oraz Morzu Północnym. Korwety są również uzbrojone w pociski rakietowe Kalibr mogące przenosić głowice jądrowe, są naszpikowane elektronika. Jeden z nich  jest wyspecjalizowany do wykrywania i niszczenia okrętów podwodnych i lotniskowców. Dzieki ogromnej predkości sa bardzo mobilne i trudne do lokalizacji, siagają   prędkość w morzu powyzej 50 km/h .

  buyan m
  (Buyan M proj 21631 film   )

 

Obecność tych okrętów zmieniła całkowicie rozkład sił w naszym regionie. Wraz z wyrzutniami pocisków Kalibr znajdujących się na wyposażeniu floty czarnomorskiej i rakietami ISKANDER R-500 stacjonującymi  w Obwodzie Kaliningradzkim, rosjanie  zagrażają całej Europie, a nie tylko Polsce.

 

Powstałe nowe zagrożenie dla wszystkich państw europejskich ostudziło trochę zapał ich liderów do konfrontacji z Rosją. USA też tak naprawdę nie chce bezpośredniej konfrontacji. Chociaż amerykanie byliby bardzo zainteresowani lokalnym konfliktem pomiędzy byłymi krajami WNP a Rosją. Konflikt taki spowolnił  by rozwój gospodarczy Rosji  na kilka lat i otwożył rynki europejskie dla drozszych surowców ropopochodny dostarczanych przez USA.

 

Jedynym interesem poza sprzedażą nam uzbrojenia ma USA w utrzymaniu bazy rakietowej w Redzikowie. Zainstalowane tam pociski SM-3 z założenia mają przechwycić Rosyjskie pociski balistyczne lecące w kierunku wschodniego wybrzeża USA  z  rosyjskich baz w Tatischewie, Dombarovsku, Vupolzowie . Jednak już nie są wstanie przechwycić pocisków ICBM wystrzelonych z wojskowego kosmodromu Plesiecku, których trajektoria jest przesunięta dalej na północ. 

 

Po wykryciu startu i  przechwyceniu Rosyjskiego pocisku  istnieje okno czasowe, od400 do 600  sekundy lotu, gdzie najnowszy pocisk SM-3 Block IIA  ma szanse dogonić i zniszczyć pocisk balistyczny. Zestrzelony pocisk spadnie do Morza Północnego. Jednak nie da się tego dokonać za pomocą starych wersji  pociskówSM-3. Nie jest to też możliwe wobec nowszych rosyjskich rakiet   ICBM. Trzeba tu zauważyć, ze  pociski SM-3 maja być zainstalowane w Polsce dopiero w 2020 roku.  Wówczas system Agis, którego elementem sa pociski SM-3 moze byc w ogóle bezużyteczny. Baza w Redzikowie nie ma za zadanie chronić Europy czy Polski, tylko zachodnie wybrzeże USA przed rosyjskimi rakietami. Amerykanie dla obrony Nowego Yorku i Waszyngtonu nie znajdą lepszego miejsca jak to, na polskim wybrzeżu. W związku z strategicznym znaczeniem bazy w Redzikowie, w wypadku konfliktu nuklearnego Rosja –USA, pierwszy cios musi otrzymać to stanowisko.  Dlatego jedna z baterii mająca być zakupiona przez rząd PIS , a lokalizowana w rejonie  Trójmiasta (tzw. moduł 1) ma za kluczowe zadanie chronić amerykańską bazę.  Amerykanie wmówili nam, że baza w Redzikowie powstała by bronić naszych interesów, tylko po to, by uzyskać zgodę na jej lokalizację i nie ponosić wysokich kosztów jej utrzymania.

 

( RS 26 Rubież, FILM 2min 59 s  )

  W odpowiedzi na rozbudowę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Rosja  zbudowała nowy pocisk balistyczny RS -26 Rubież, o zasięgu 5500 km (przy wypłaszczonym torze lotu i manewrowaniu), zasięg maxymalny 11000 km. Wyprodukowany specjalnie do przenikania przez amerykański system obrony i niszczenia  elementów tarczy antyrakietowej. Produkcje seryjną tych pocisków uruchomiono w ubiegłym roku. Rakiety  zainstalowano na mobilnych wyrzutniach kołowych 12x12, co utrudnia ich lokalizację. Pocisk może jednorazowo przenosić 4 głowice termojądrowe. Daje to możliwość zniszczenia  jednym uderzeniem,  wszystkie baterie Patriotów z pociskami PAC-3 MSE zakupione przez Macierewicza, mające za zadanie ochronę Warszawy.

 Trzeba tu nadmienić ze każda z głowic termojądrowych po oddzieleniu od tego pocisku, ma tez możliwość manewrowania , oraz dokonywania zmian prędkości w trakcie lotu. Ponadto pocisk Rubież  wyposażonow 35 antyrakiety, na wypadek gdyby komuś udało się wystrzelić pocisk w kierunku lecącego pocisku RS-26. Docelowo pociski te zastąpią wszystkie rakiety balistyczne Topol i  Jars.

Prasa Polska o RS-26 Rubież dwa lata temu pisała:

Rosja montuje "zabójcę" tarczy antyrakietowej. Pociski tak szybkie, że niewidzialne dla radarów?

  

Podsumowując:

Gdy w Polsce będą rakiety SM-3 i aktywny program "Wisła", Rosjanie zdąża wymienić wszystkie rakiety balistyczne na RS-26 Rubież. 

 • 1 Polska ma w sprzyjających warunkach nikłe szanse zestrzelić pocisk ISKANDER M i E .
 • 2 Wobec ataku pociskami ISKANDER K (R-500), jest bezradna.
 • 3 Wobec ataku elektronicznego na system obrony, jest bezradna.
 • 4 Nie jest w żaden sposób zagrozić Rosji . Na lądzie w powietrzu, czy wodzie.

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  Wielkie dzięki za interesujący wpis.

  Myślę, że w tej chwili najlepszą ochronę Polski mielibyśmy kupując od Rosji kilkaset zestawów S-400. Tak obok systemów NATO.

  Pytanie tylko, jak zagaić rozmowę, żeby Ruscy nie umarli ze śmiechu, bo "trochę" ich powk...iśmy.

  Oczywiście 5*

  Mega pozdro!
 • Może by tak Macierewiczowi wysłać ten artykuł ..?
  Bo on chyba tego wszystkiego nie wie, w każdym razie zachowuje się tak jakby nie wiedział ...
 • @Jasiek 18:15:27
  Myślę, ze najlepiej zagaić tak jak proponował Żelinowski. To jest: my bierzemy zachodnią Ukrainę z Lwowem, Rosjanie wschodnia z Kijowem. Zrobił tak marszałek Piłsudski, może Macierewicz. Uratujemy tym samym od nędzy rodaków zamieszkujących Ukrainę zachodnią i Lwów. Rozliczymy banderowskie chwasty za ataki na polskie placówki dyplomatyczne, ludobójstwo dzisiejsze i te historyczne. Nie pozwolimy by etnicznie słowiańskie ziemie przeszły w ręce żydowskie. Wobec takiego obrotu wszyscy będą zadowoleni rodacy ze wschodu, Polacy, Ukraińcy i Rosjanie. A amerykańskim żydom ch..j w d..pe.

  Wszyscy Ukraińcy zamieszkujący tereny zachodniej Ukrainy z automatu wejdą do UE i staną się członkami NATO. Co na rękę było by nawet jastrzębiom z Waszyngtonu.

  Rosja odzyska tereny zamieszkałe przez ludność rosyjsko języczną. Zapanuje pokój w Doniecku i Ługańsku. Sprawa Krymu i Odessy będzie zamknięta, tak samo jak żydowscy oligarchowie z Kijowa.
  Nastąpi poprawa stosunków w relacjach narodów słowiańskich , która w najbliższym stuleciu może okazać się bardzo ważna.

  Co do pocisków myślę, że Rosjanie nie są tak małostkowi jak Polacy z jabłkami. Sprzedają amerykanom silniki rakietowe, bez których nie mogli by realizować swoich programów kosmicznych, Europie gaz, nawet Ukrainie jeszcze kilka dni temu dostarczała lekarstwa. Z krajów UE w ubiegłym roku S-300 kupiła Bułgaria, Grecja i Cypr, Słowacja, Chorwacja już w 2013. S-400 kupiła Turcja członek NATO, Arabia Saudyjska sojusznik USA, Egipt, Indie, Chiny nawet biedny Wietnam zaszalał.

  Pozdrawiam
 • @Drab61 19:56:48
  A skąd ma wiedzieć, jak zniszczył polski wywiad wojskowy i słucha tylko amerykańskich doradców i serwisów informacyjnych Sorosa.

  miłego dnia
 • @Fischer ponoć
  60% morskich samolotów F18 HORNET JEST NIEZDOLNYCH DO LOTU z braku pieniędzy do ich naprawy(samoloty na lotniskowcach)...a te 40% w sam raz nadaje się do modernizacji, polegającej na zmianie funkcji latania, na kołysanie się na dnie morza.
 • @Fischer
  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/576/03/5760367.jpg
  DM: Drogie brytyjskie lotniskowce są bezbronne wobec tanich rosyjskich rakiet. Nowe brytyjskie lotniskowce, które kosztowały 6,2 miliarda funtów, mogą być łatwo zniszczone dość tanimi rosyjskimi czy chińskimi rakietami, odkryli naukowcy. W swoim raporcie, o którym informuje Daily Mail, zauważają, że na przykład rakieta, która kosztuje mniej niż 500 tysięcy funtów, może „co najmniej pozbawić zdolności bojowej” nowy brytyjski okręt „Queen Elizabeth” wart 3,1 miliarda funtów, który został niedawno zwodowany. „Kluczowe bronie zachodnich sił zbrojnych mogą łatwo jak nigdy dotąd stać się celem, zostać uszkodzonymi lub zniszczonymi przez precyzyjne pociski dalekiego zasięgu” zaznaczają badacze. Według nich brytyjski rząd w większym stopniu skoncentrował się na opracowaniu broni ofensywnych, a nie obronnych i dlatego powstała dysproporcja. Przy tym Wielka Brytania wydaje na obronę 16 miliardów funtów rocznie, zaznacza Daily Mail. Jako przykład tego, kto może łatwo uszkodzić drogie brytyjskie okręty, autorzy raportu przytoczyli Iran, który posiada pociski przeciwokrętowe produkowane w Rosji, a także opracowuje własne naddźwiękowe pociski balistyczne Hormuz-2. „Chiny i Rosja, jak się zdaje, w dużej mierze skoncentrowały swoje wysiłki na tym, aby móc zagrozić kluczowych obiektom zachodnich krajów, dużym, nielicznym i kosztownym… Wzrostu możliwości potencjalnych przeciwników Wielkiej Brytanii powinien być przyczyną do prawdziwego niepokoju" cytuje raport gazeta. Dla potencjalnego wroga stało się znacznie tańsze niszczyć duże systemy i platformy niż je opracowywać i budować, dlatego wzrasta prawdopodobieństwo wielkoskalowych ataków przeciwko pojedynczym celom, stwierdzają autorzy raportu. Ponadto ich zaniepokojenie wywołują zdolności obrony w kosmosie, gdzie Wielka Brytania ma wiele satelitów, które są używane między innymi do celów wojskowych, wywiadu, łączności, nawigacji. Eksperci są zgodni, że Wielka Brytania musi zająć się opracowaniami obronnymi oraz zwiększać zdolność do przywrócenia sił, aby ta strona dogoniła rozwinięte siły ofensywne, pisze Daily Mail.

  Ps...Angole wpadłyby w depresję narodową gdyby im lotniskowiec utopili za pomocą taniej, chińskiej rakiety. Jest to jeden z wielu aspektów zmienionego,współczesnego pola walki.Stosunkowo tanie ale bardzo wyspecjalizowane rakiety zatopią też lotniskowce. W ostateczności jedna rakieta zatopi cały zespół lotniskowca niekoniecznie trafiając precyzyjnie w cel. Nie tylko brytyjskie lotniskowce będą zniszczone dość tanimi rosyjskimi czy chińskimi rakietami. Aby lotniskowiec skutecznie atakował cele naziemne musi znajdować się w odległości max 300 km. Jaki więc horyzont radiolokacyjny? Każdy radar go wykryje. System obrony lotniskowca USA jest faktycznie doskonały, ale tylko dla malutkich krajów. Lotniskowiec chronią 2-3 jednostki, mają one na pokładzie jakieś max 250-300 rakiet przeciwlotniczych więc teoretycznie mogą one zestrzelić przy wysokiej skuteczności 50-60 procent jakieś 130-180 obiektów powietrznych. Starczy żę na lotniskowiec poleci 10 rakiet balistycznych po 5-6 głowic i rakiety się wypstrykają. W przypadku Rosji czy Chin które mają po kilka tysięcy środków rakietowego ataku liczba 180 to betka. A jak się obrona wystrzela to lotniskowiec jest bezbronny. I na tym polega wypychanie floty USA przez chiny z akwenów bliskich Chinom. Amerykanie wiedza że Chińczycy mają tyle rakiet średniego i dalekiego zasięgu że w zasadzie nie ma sensu się zbliżać. Zagrajcie sobie w starą strategię morską Harrpon, to może dojdzie do was na czym polega ograniczenie w zapasie rakiet na jednostce morskiej w trakcie walki. O tym nawet pisał Mojżesz: "I okręty od strony Kittim [z Zachodu] i upokorzą Aszszura [Rosję] i upokorzą Ebera [pozostałych przeciwników, w tym Iran i Chiny] i również to [na] zawsze będzie zniszczone" (Liczb 24:24, przekład dosłowny). Ta armada po wypełnieniu misji, nie powróci już do domu. Druga strona zdąży także użyć "wielkiego miecza" (Apokalipsa 6:4). To będzie wzajemna rzeź. Nie będzie to jednak koniec świata, lecz jak stwierdził Jezus: "początek bólów porodowych" (Mateusza 24:7,8).
  Ps.II..W dniu 26 czerwca br. brytyjski lotniskowiec HMS " Queen Elizabeth" (R08), typu Queen Elizabeth, opuścił stocznię w Rosyth na północy Szkocji i rozpoczął pierwszy etap testów morskich na Oceanie Atlantyckim. Jest pierwsza z dwóch jednostek tego typu dla Royal Navy. Obecnie w Rosyth Dockyard trwają prace nad drugim z lotniskowców, przyszłym HMS "Prince of Wales" (R09). Pomimo, że HMS " Queen Elizabeth" jest najnowszym brytyjskim okrętem wojennym, to jego system informatyczny trudno uznać za takowy...
  www.dobreprogramy.pl/HMS-Windows-XP-najnowszy-brytyjski-lotniskowiec-z-16letnim-systemem,News,81885.
 • @kula Lis 67 16:59:03
  Czołem lis! admin kuli łba nie urwi ;)
 • @sosenkowski 17:48:42
  Czołem kolego, ja mam sztywny kręgosłup od zawsze. A Wojtasowi odpowiem: Kula Lis to był pseudonim mego śp. Ojca Oficera 27 WDP AK. Dlatego go obrałem na cześć swego Ojca. Pzdr!
 • @kula Lis 67 16:59:03
  Miło Pana widzieć na Neonie.

  Lotniskowce zasługują na specjalny artykuł. Siła i Duma amerykanów wynika z hollywoodzkiej propagandy filmowej. Po wymyśleniu bomby atomowej są bezużyteczne. Co najwyżej mogą służyć do bombardowania pastuchów na pustyni.

  Lotniskowca i zgrupowania okrętów towarzyszących nie da się ukryć na morzu. Satelity szpiegowskie zaglądają niemal w bulaje tych okrętów. Jeden rosyjski pocisk ICBM np. Buława wystrzelony z okrętu podwodnego i detonujący głowice jądrowe pod woda zrobi takie tsunami, że po całej flocie i niemal setce nowoczesnych samolotów pozostaną pływające kapoki.

  Do dyspozycji jeszcze mają Rosjanie okręty podwodne wyposażone w supersoniczne torpedy z głowicami jądrowymi VA-111 Skwał, o zasięgu kilkunastu kilometrów. Dzięki napędowi rakietowemu i poruszaniu się w bańce powietrza osiąga prędkość 360 km/h. Żaden lotniskowiec nie ucieknie przed tą torpedą.

  Ponadto niedawno zwodowany podwodny krążownik rakietowy BS-64 „Podmoskowie” do zwalczania takich jednostek jak lotniskowce i okręty podwodne. Do zadań jego należy np. zakładanie i aktywowanie min jądrowych na akwenach często odwiedzanych przez te jednostki. Rozkładanie na dnie morskim sonarów i szczytywanie danych , obsługa podwodnych dronów lub dwóch mini lodzi. Są uzbrojenie rakiety przeciw okrętowe i torpedy supersoniczne.

  Lotniskowce na współczesnym polu walki są bezużyteczne, chyba że wojnę prowadzi się z trzecim światem. Rosjanie pękli by z zachwytu gdyby mogli jednym strzałem zatopić całą flotylle okrętów, w tym lotniskowiec.

  A tak bije zwykła rakieta przeciwokrętowa „Bal” . Leci 2-4 m nad wodą zależy jak wysokie są fale i zniszczy każdy okręt nawodny . Tego nie przechwyci żaden radar. Za nisko, za mała, technologia i pokrycie stelh.

  https://www.youtube.com/watch?v=KZGMcejUHt8

  Pozdrawiam.
 • @Fischer 21:35:41
  Także pozdrawiam.
 • ..i przed szkodą i po szkodzie...
  ...i tylko podziękować za materiał ..i polecić "madrusiom" z ekranu władzy..
 • @Drab61 19:56:48
  ..on nie czyta od wielu lat..jest nawiedzany jasnością ducha toruńskiego..

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930