Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
37 postów 1025 komentarzy

Fischer von Treuenfeld

Fischer - "Wszystko w Mądrości, lojalności i dyskrecji."

Kolejna porażka USA. Zamach wojskowy w Turcji.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Siły opozycji Syryjskiej wspierane przez USA, tak zwani dobrzy terroryści ponoszą klęskę. Resztki ich sił zostały odcięte od zaopatrzenia z Turcji.

Amerykanie zamierzali przeprowadzić kolejne uderzenie by ich wesprzeć i destabilizować rząd Assada.  Zaczęto montować nową koalicję wojenną.
 29 czerwca, w ramach niej, Polska zadeklarowała wysłanie na bliski wschód samolotów F-16, które miały dołączyć do już tam stacjionujących naszych samolotów w Izraelu. Kilka dni temu zdecydowano o wysłaniu polskiej fregaty rakietowej Kościuszko na morze śródziemne i oddziału Fomozy.
Polski okręt miał prowadzić działania pod pretekstem unijnej operacji wymierzonej w przemytników imigrantów i  wspierać działania USA i naszego lotnictwa w Syrii przeciw „ISIS”. Do flotylli południowej flanki NATO poza aktywnymi dotychczas matrosami (Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch) dołączyły okręty Polski, Grecji, Turcji.
14 lipca,  Kerry udał się do Moskwy, by zaproponować Rosji kolejną współpracę wojskową na terenie Syrii. Szczególnie w kwestii amerykańskich lotów nad Syrią i współpracy wywiadowczej. Wiadomo jak wcześniej ta współpraca się kończyła. Rosja wskazywała amerykanom zgrupowania terrorystów, amerykanie ostrzegali bojowników, lub bombardowali inne cele np. rafinerie czy pozycje wojsk Assada.
14 lipca wieczorem, Kerry  spotyka się z Putinem. Rozmowy przeciągają się do pierwszej w nocy dnia następnego.  Stanowisko Rosji w kwestii Syryjskiej nie uległo zmianie.
„…..Odnośnie Syrii, USA do tej pory nie rozgraniczyły tzw. umiarkowanej syryjskiej opozycji od terrorystów. Pieskow podkreślił, że Rosja nadal opowiada się za kontynuowaniem rozmów genewskich, bo tylko ta droga umożliwi polityczne uregulowanie. Dodał, że stanowisko Moskwy w sprawie przyszłości prezydenta Syrii Baszara al-Asada nie zmieniło się. Ponadto, jak wynika ze słów przedstawiciele Kremla, nadal nie porozumiano się w sprawie bezpośredniej współpracy w walce z terroryzmem. …”
I coś nie spotykane w Dyplomacji, po rozmowach przy drzwiach zamkniętych:
„..Po oficjalnym spotkaniu Władimir Putin i John Kerry rozmawiali jeszcze w cztery oczy. Poinformowano, że amerykański dyplomata, zanim rozpoczęły się rozmowy, poprosił prezydenta Rosji o spotkanie sam na sam…..”Jakieś propozycje :-)?
Natomiast kresy na swoim serwerze informują
„…Zdaniem jednego z amerykańskich oficjeli, jeśli nie zostanie wypracowane rozwiązanie ws. Syrii, to „wszystko się załamie”, przy czym intensyfikacja działań zbrojnych nie byłaby dobra ani dla Syrii, ani USA, ani Rosji….”
i dalej:
„…W czwartek „The Washington Post” podał, że Stany Zjednoczone chcą zaoferować Rosji nowy pakt wojskowy wymierzony przeciwko ISIS i Al-Ka’idzie w Syrii. Amerykańska propozycja wyciekła do mediów. Według opublikowanego dokumentu, współpraca miałaby dotyczyć inicjacji wspólnych operacji bombowych, kwater dowodzenia i kontroli oraz innych zsynchronizowanych działań w Syrii. Z kolei rosyjscy i amerykańscy eksperci ds. wywiadu, namierzania celów i operacji powietrznych mieliby „pracować razem by pokonać” grupy islamskich ekstremistów.…..”
14 lipca   przed północą dochodzi do zamachu terrorystycznego w Nicei. Zamach odbiega od standardów  stosowanych przez islamskich fundamentalistów. Terrorysta działał pojedynczo, nie był to zamach bombowy. Możliwe, że terroryści zmienili taktykę.
15 lipca,   prezydent Francji Francois Hollande w swoim przemówieniu, w związku z zamachem w Nicei zapowiedział wysłanie wojsk do Syrii i Iraku w celu walki z terroryzmem.
 
 15 lipca o godz. 22:00  dochodzi do nieudanego puczu wojskowego w Turcji.
Chronologia wydarzeń:
15 lipca 22:53 Siły zbrojne Turcji: "przejęcie władzy w państwie ma na celu przywrócenia porządku demokratycznego" - podała agencja Reutera
15 lipca 23:35, władzę w kraju przejęła "Rada Pokoju", która zapewni bezpieczeństwo ludności i porządek publiczny - poinformowała turecka telewizja TRT
16 lipca rano o godz. 4:17  Prezydent Erdogan obwinił dysydenta,  muzułmańskiego immama Fethullaha Gulena. Przebywającego na emigracji w USA.
...Przypomnijmy, że prezydent Erdogan potępił "zdradę", której - jak powiedział - dopuścili się puczyści i oskarżył ich o działania z inspiracji jego wroga imama Fethullaha Gulena przebywającego na emigracji w USA.”
Gulen jako muzułmański przywódca religijny ma duży wpływ na muzułmanów w Turcji. Wielu z nich znajduje się w armii tureckiej i po cichu wspiera działania ISIS, widząc w nich swoich braci muzułmanów. To właśnie oni robili największe interesy na handlu bronią, ropą naftową wywożoną z Syrii, dziełami sztuki i na przemycie uchodźców.
Kim jest imama Fethullah Gulen ?
Według portalu Aljazeera (informacje sprzed dwóch lat, są obiektywne, nie zostały napisane w obliczu dzisiejszego puczu):
 
Antykomunista, zwolennik wcześniejszego premiera Turcji, na emigracji wspierany przez CIA.
„…największy wpływ intelektualnej na Gulena miał turecki islamski reformator Said Nursi, po którym  odziedziczył niezwykle silne nastawienie antykomunistyczne i skłonność do kapitalizmu rynkowego, te istotne cechy, będą później zapewnić mu popularne wśród jego bliskich przyjaciół w amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej ( CIA).
Ze względu na rzecznictwo neoliberalnego kapitalizmu, jeden z jego biografów, Hakan Yavuz, opisał go jako muzułmańskiego myśliciela, porównując do religii kalwinistów w protestantyzmie, chociaż można by raczej powiedzieć, że Hizmet (mój dopisek ruch Gulena) z powodu brak przejrzystości, tajemnicy i nieproporcjonalny wpływ jego zwolenników w instytucjach Turcja Więcej przypomina Opus Dei…”
„…Sieć szkół Gulena, zorganizowana w latach 90-tych dla muzułmanów w Uzbekistanie i Kirgistanie była przykrywką dla 130 agentów CIA będących nauczycielami angielskiego…”
„…Administracja USA nie ukrywa, że ​​jest niezadowolona z polityki Turcji i oskarżyła rząd AKP (mój dopisek- rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju Erdogana) , że prowadzi krótkowzroczną politykę zagraniczną kosztem długotrwałej  strategii USA w regionie…”
Co zatem zrobił źle Erdogan ? Przede wszystkim znalazł się między „młotem i kowadłem”, z jednej strony naciskany przez UE, nieświadomą bliskowschodniej polityki USA, do wstrzymania poparcia dla „dobrych” terrorystów w Syrii i do powstrzymania napływu uchodźców z Syrii do Europy. Z drugiej nakłaniany przez USA i Arabię Saudyjską do wspierania „dobrych” terrorystów.
Odcięcie proamerykańskich terrorystów w Syrii od pomocy płynącej z Turcji  podważyło zaufanie do Erdogana.  Kolejnym negatywnym krokiem, było podjęcie rozmów Turcji z Rosją, gdzie Turcja przyznała się do zestrzeleni Rosyjskiego samolotu nad Turcją i zobowiązała się do zapłaty odszkodowania za zniszczony samolot. W zamian oczekiwała na przyjazd  rosyjskich turystów, których brak bardzo odczuwała gospodarka Turcji. Pierwsi rosyjscy turyści przybyli do Turcji, zatem rozmowy były owocne. Kroplę niezadowolenia USA przelało wstąpienie Turcji do Banku Azjatyckiego i deklaracje przedstawiciela Ankary  na szczycie Euro-Azjatyckim w Ułan Bator 15 lipca.
Wobec zaistniałej sytuacji plany, nowej amerykańskiej ofensywy przeciwko Assadowi  były zagrożone. Rząd USA zdawał sobie sprawę, że bez wsparcia tureckich wojsk lądowych nie jest wstanie  zmienić sytuacji militarnej w Syrii.  USA nie mogła liczyć na rząd Erdogana w walce z wojskami Syryjskimi, ponieważ dla Erdogana było wazniejsze ratowanie tureckiej gospodarki opartej na turystyce.
Zatem tylko  pucz tureckich, muzułmańskich wojskowy mógł zapewnić amerykanom wsparcie na ladzie w Syrii. Niestety pucz się nie udał, USA  jak i NATO znalazło się w trudnej sytuacji.
 Jeszcze przed północą 15 lipca rząd USA wzywał enigmatycznie, do poparcia demokratycznych przemian, nie wskazując o jaki rząd chodzi. Natomiast rano 16 lipca nawoływał już konkretnie do poparcia demokratycznie wybranego rządu Erdogana.  Prawie tak samo, ale prawie stanowi ogromna różnicę. Pytanie czy USA wyda imama Fethullah Gulen, kto udzieli azylu autorom zamachu. Jak na razie nikt z nich nie szukał schronienia w Rosji.  
Najbliższy czas okaże jakie stanowisko zajmie Erdogan wobec USA i NATO ? Czy amerykanie zażegnają kryzys zaufania ? Czy rząd Erdogana okrzykną kolejnym reżimem, a sam Erdogan znajdzie się w sytuacji identycznej jak "dyktator" Assad.  
    

KOMENTARZE

 • @Fischer
  Znamiennym i jednocześnie przemawiającym za spiskiem USA, jest fakt że gówniane media prawie od razu zaczęły twierdzić, że być może jest to ustawka w celu umocnienia się u władzy Erdogana. Przeczytałem Pana post i pobiegłem dalej w ''internety", ale wróciłem bo cóż oto znalazłem:
  "Szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen wyraził w sobotę obawę, iż w reakcji na próbę puczu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan będzie umacniał swój autorytarny system rządzenia. Jego zdaniem NATO i UE muszą się temu przeciwstawić."
  ?!!
  Pucz miał się nie udać, CIA nie jest jednak wszechwładna, a poza tym i tak im nigdy nie wychodzi tak jak sobie zaplanują.
  Teraz przyjdzie "soros demokrator" i będzie unia protestować.
  Zresztą już dzisiaj rano, gdzieś mignęła mi wypowiedz sułtana /tak notorycznie nazywają Erdogana media w Nederlandii :-) / w której skarżył się że ten szatański pomiot maczał w tym palce.

  źródło: http://fakty.interia.pl/raporty/raport-proba-zamachu-stanu-w-turcji/opinie/news-erdogan-bedzie-umacnial-autorytaryzm-nato-i-ue-musza-sie-tem,nId,2237395
 • @wolidar 23:04:09
  To pobieżna analiza, proszę zwrócić uwagę na sytuację Turcji. Jak się wyraziłem niefortunnie , znalazła się miedzy młotem i kowadłem. Erdogan musi wybrać albo interesy USA, albo gospodarka. Kluczowym źródłem dochodów była turystyka, ze względu na brak turystów szczególnie rosyjskich znacznie spadło pkb Turcji. Straciła tez na eksporcie do Rosji, miedzy innymi to Turcja wysyłała jabłka zamiast Polski na rynek rosyjski.
  Jednak największy problem Turecki to dostawy gazu. Podobnie jak Izrael musi myśleć o nowych kierunkach dostaw. Arabia Saudyjska i Syria nie dostarczy mu gazu. Dlatego w planach był rurociąg z Morza Czarnego do Turcji. Niestety opozycja i przyszłe wydarzenia storpedowały ten projekt i gaz z budowanego rurociągu poszedł do Grecji.

  Mało tego, nie pisałem, ale wydaje mi się że Erdogan był przygotowany na ten zamach. Ktoś go uprzedziła, albo był to efekt działania jego służb. Ukrył się przed czasem w hotelu, nie było go w rezydencji, nie odleciał jak podawał Reuter. Siły policyjne miały zakaz opuszczania koszar. Wielu funkcjonariuszy służb z pistoletami maszynowymi po cywilnemu znajdowało się na ulicach w newralgicznych punktach.

  Co do symulowanego zamachu przez Erdogana , jest to nie możliwe za dużo ofiar (mowa tu od 1500 do 2500), no i aresztowania ok 1000 wojskowych, autorów puczu, którzy być może dostaną nawet wyroki kary śmierci.
 • @Nibiru 23:28:59
  Północna flanka NATO i Europa jest większym problemem dla Rosji niż bliski wschód. Stad płynie bezpośrednie zagrożenie Rosji i Rosja nie odpuści, a Polska jest na jej celowniku. Gdy dojdzie do konfliktu Niemcy, Francja i reszta zachodu nie stanie w obronie Polski, tak jak nie stanęła w obronie Ukrainy. Rosjanie o tym wiedzą, ale stacjonujące wojsko amerykańskie z pociskami z bronią jądrową to już bezpośrednie zagrożenie. Zatem gdy sytuacja na linii USA Rosja się jeszcze bardziej zaogni uderzą w nas. Kwestia czy będzie to uderzenie wyprzedzające, czy sprowokowane przez amerykanów.
  Mało tego zachodnia Europa, jeszcze jest jakimś partnerem gospodarczym dla Rosji, chociażby dużym odbiorcą gazu. My dla Rosji już jesteśmy tylko wrzodem na d***pie.
 • Czy to porażka USA czy nie, ciężko stwierdzić.
  Erdogan i jego partia od lat walczy z kemalizmem.
  A gwarantem ideologii kemalizmu było zawsze wojsko.

  Co to?
  Kemalizm (Atatürkçülük), lub inaczej ideologia kemalistyczna (Atatürkçü Düşünce) jest ideologią utworzoną w okresie działalności Mustafy Kemala Paszy. Kemalizm bazuje na tzw. "sześciu strzałach" (Altı Ok), którymi kierował się w swej polityce Kemal Pasza. Program ten został przyjęty przez rządzącą Republikańską Partię Ludową w 1931 roku, a w 1937 roku punkty te włączono do tureckiej konstytucji. W imię tych zasad doszło do czterech interwencji wojskowych w Turcji: 1960, 1971, 1980 i 1997 roku. Sama ideologia odnosi się nie tylko do przeszłej i teraźniejszej polityki Turcji, lecz określa także ład społeczny i zasady życiowe, którymi powinien się kierować każdy obywatel Turcji. Do zasad tych należą:
  republikanizm (Cumhuriyetçilik)
  równość, rządy ludu (Halkçılık). Kemalizm jest przeciwko podziałowi klasowemu i wiążącymi się z nim przywilejami. Rządy pochodzą od ludu i dlatego mają wyrażać wolę ludu.
  sekularyzm (Laiklik). Definiowany jako wyłączenie religii z organów politycznych państwa. To pojęcie zawarte jest w postulatach rewolucji młodotureckiej.
  reformizm (Devrimcilik). Zakłada unowocześnienie struktur państwa, przedkłada formę funkcjonalną nad tradycyjną. Nieustająca rewolucja. Otwarcie na rozwój i nowe ideologie.
  nacjonalizm (Ulusçuluk). Nacjonalizm formułowany przez Atatürka nie miał charakteru faszystowskiego, zakładał powszechny dostęp każdego obywatela Turcji do dóbr intelektualnych i kulturowych. Miał jednoczyć naród i umacniać tożsamość. Wszyscy obywatele są równi, bez względu na wyznawaną religię czy pochodzenie etniczne.
  etatyzm (Devletçilik). Interwencja państwa w gospodarkę.
  Kemalizm głosi równość każdego obywatela. Kształtuje tożsamość narodową i nakazuje wzajemną samopomoc obywateli. Tureccy politycy muszą kierować się kemalizmem powszechnie rozumianym jako dobro narodu i obywateli, zarzucenie działania niezgodnego z duchem kemalizmu jest poważnym oskarżeniem, a jego udowodnienie politykowi jest równoznaczne z wydaleniem ze struktur rządowych.
  Zgodne z duchem kemalizmu jest to, by każda przedsiębiorczość, działalność gospodarcza, prowadzona była nie tylko w celu wzbogacenia podmiotu, ale także miała wartości społeczne. Za powszechny obowiązek uznaje się więc wspieranie bądź prowadzenie inicjatyw charytatywnych. Budowane są między innymi sierocińce, domy dziecka, pensjonaty, schroniska dla bezdomnych.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kemalizm
 • @Fischer 23:32:02
  Wydaje mi się, ze nie jest to niefortunne stwierdzenie. Sułtan ma naprawdę spore kłopoty. Trochę się sułtan rozpędził, a tu masz babo placek: ropa za pół darmo od isis się skończyła, sankcje Rosji się zaczęły,
  o ruchu bezwizowym po Brexicie może zapomnieć, po powstrzymaniu uchodźców w swoich granicach każda próba poluzowania przepływu imigrantów będzie z góry odczytana jako szantaż, problematyczne jest dalsze wspieranie rebeliantów w Syrii bo Rosja i Iran się tam za bardzo zadomowiły.
  Nie na darmo ostatnio w mediach ucichło o Turcji, jedynie słyszeliśmy ostatnio właśnie o rozmowach z Rosją i Izraelem. Trafne spostrzeżenie że Izrael -również- musi szukać rurki z gazem.
  Liczba ofiar to kolejny argument przemawiający przeciw "samopuczującym" się Erdoganie. Próbowałem znaleźć coś o ilości ofiar w głównych przekaźnikach i są to wiadomości bądź skąpe, bądź skrzętnie pomijane. Średnio inteligentny szympans wie że żadne serwisy informacyjne nie mogą się obyć bez rozlewu krwi i epatowania ilością ofiar. Chyba że komuś zależy na wykreowaniu obrazu dyktatora który wyprowadził trochę wojska na ulice, powiedział że to zamach stanu i aresztował nieprzychylnych generałów. Jaki ten świat jest prosty, nieprawdaż ?
 • ...
  Erdogan to antychryst, sam to wszystko sfingował... pisałem już o tym, będzie szedł dalej tą drogą
 • @Nibiru 00:20:53
  Nacjonalizacja Banku Centralnego Rosji
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/03/nacjonalizacja-centralnego-banku-rosji/
  A na Krymie znacjonalizowano majątki Kołomyjskiego i tego Tatara Dżamilewa a było tego, że ho ho ho!
 • @Nibiru 06:25:59
  Hi
  Witaj pyłku! Gdzie ich ...sułtan ??zamienili na Atatürk ??
  Pułkownik ukryTY w, ,auto-bycie lub auto- busie?
  Masz racje bracie....sformaTOwane oby-watele,uśpione zombie ...
  Wąska i ograniczona...naćpana ,sprytnie regulowana komformizmem i papką...nafaszerowaną trotylem,uśpionym reaktywnym pierwiastkiem,,,,!!
  Szkoda biednych ....oddanych obywateli!!
  Cierpimy zawsze my.....biedacy i z honorem.
  Sprawdzają ,,swoje,,systemy....jak sa juz daleko(:)
  Udaje im sie coraz lepiej i br.szybko.....wysłać ..Nas...pod gąsienice!!!
  Brat z bratem,matka z córką....ojciec i syn....!!!
  Oni kochają sensacje i krew.
  Chca oglądać walkę ....wilków ,
  A lis...krąży ...z opuszczona głową,puszystym ogonem...!!!
  Podaje łapkę i mruga niewinnymi oczkami!!
  Dzieki bracie za odrobine analizy....(:)
  Jedziemy dalej ....wezmę tramwaj ....bywaj..
  Moze Putin ...bedzie wsiadał na pętli ..
  Lubią sie wymieniać ...pozdr.serd.
 • Demokratyczne przemiany.
  A, poparcie demokratycznie wybranego rządu.

  Prawie tak samo, ale prawie stanowi ogromną różnicę.
 • Prawdopodobne ,że USA planowały
  ten "pucz" ,a le kozo-jebca ich ubiegł. Z podawanych informacji można dowiedzieć się , że organizowali to oficerowie niższego szczebla.
  Panika w Polin wybuchła ,a brosha PIS zwołała spotkanie mini-strów .
 • @lorenco 00:57:11
  Nacjonalizacja Banku Centralnego Rosji, to dopiero pieśń przyszłości i rzeczywiście konieczny krok do ostatecznego pozbycia się oligarchiczno-syjonistycznego nowotworu na gospodarce Rosji. Lobby rotschildowsko-syjonistyczne jest niestety ciągle jeszcze mocne w Rosji i jego wyeliminowanie, to jedno z najważniejszych celów polityki narodowej suwerenności Rosji. Rosja, to wielki i złożony kraj i trzeba to robić mądrze i skutecznie.
 • @kfakfa 09:38:14
  "Prawdopodobne ,że USA planowały
  ten "pucz" "

  Wszystko to teatr - na razie Erdogan oskarża USA o pomoc w puczu a co się stanie, gdy nagle się okaże, że po przesłuchaniu rebeliantów znajdą się dowody, że stoją za tym rosyjskie służby?

  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1552882,Wladimir-Putin-w-oredziu-wladze-tureckie-pozaluja-Sprawa-nie-skonczy-sie-na-pomidorach-czy-innych-sankcjach
 • USA ma problem. Erdogan obwinia USA za próbę przewrotu.
  [URL=http://www.fotosik.pl/zdjecie/8a1aa97e3882abff][IMG]http://images78.fotosik.pl/756/8a1aa97e3882abffmed.jpg[/IMG][/URL]

  Niepewna przyszłość koalicji NATO na bliskim wschodzie.

  14:18
  Sekretarz generalny Sojuszu poinformował, że jednostki NATO-wskie w Turcji są bezpieczne. Jens Stoltenberg dodał, że rozmawiał na ten temat z dowódcą sił NATO w Europie. - Personel i jednostki NATO w Turcji są całe i zdrowe - zapewnił generał Curtis Scaparrotti. Szef Sojuszu napisał również na portalu społecznościowym, że jest zadowolony z poparcia, którego udzielił naród demokratycznie wybranemu rządowi w Turcji.
  15:32
  Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że jego kraj nie otrzymał od Turcji wniosku o ekstradycję islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o to, iż był inspiratorem nieudanego zamachu stanu. Sekretarz stanu USA wezwał zarazem tureckie władze do przedstawienia dowodów przeciwko Gulenowi. Islamski duchowny mieszka w USA od 1999 roku.
  15:44
  Turecka policja zatrzymała około 100 żołnierzy w bazie lotniczej Incirlik na południowym wschodzie kraju - poinformowały źródła w tureckich władzach bezpieczeństwa. Siły powietrzne USA dokonują z bazy Incirlik uderzeń na bojowników Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Stacjonują tam również przeznaczone do zadań rozpoznawczych niemieckie myśliwce Tornado wraz z samolotem-cysterną
  15:51
  Premier Belgii powiedział, że przyszła współpraca Unii Europejskiej z Turcją jest uzależniona od przestrzegania rządów prawa. Charles Michel zaapelował o przestrzeganie demokratycznych standardów.
  16:08
  Według konsulatu USA w Adanie odcięto dostawy prądu do bazy. "Władze lokalne zakazały ruchu do i z bazy lotniczej Incirlik" - głosi informacja zamieszczona na stronie internetowej konsulatu. Dostęp do bazy Incirlik używanej przez tureckie i amerykańskie siły powietrzne został zablokowany
  16:29
  Amerykański urząd lotnictwa cywilnego FAA zawiesił loty amerykańskich linii lotniczych do Stambułu i Ankary, a także zakazał wszelkich połączeń lotniczych z Turcji do USA z międzylądowaniem i bez - poinformowała ambasada USA w Ankarze. FAA nie podał, kiedy restrykcje te mogą zostać zniesione.
  16:48
  Nowy szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson zaapelował do władz, armii i społeczeństwa Turcji o spokój i unikanie przelewu krwi. Po nocy pełnej niepewności Londyn zajął jasne stanowisko dopiero wtedy, gdy stało się jasne, że wojskowy zamach stanu się nie powiódł.
  17:15
  Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył, że po fiasku zamachu stanu współpracę sił politycznych w Turcji czeka "nowy start". Polityk wyraził też przypuszczenie, że cztery główne rywalizujące ze sobą partie mogą znaleźć wspólną płaszczyznę współpracy. Wypowiadając się w parlamencie Yildirim ocenił też, że osoby stojące za przewrotem nie są żołnierzami, a terrorystami, których celem był parlament.
  17:43
  Amerykańskie lotnictwo wstrzymało loty przeciwko Państwu Islamskiego z bazy Incirlik w południowej Turcji. Jak powiedział agencji AFP przedstawiciel amerykańskiej armii, powodem było zamknięcie przestrzeni powietrznej w rejonie działań. Departament obrony w Waszyngtonie podał, że przedstawiciele rządu pracują z tureckimi władzami w celu jak najszybszego wznowienia lotów z Incirlik. Dowództwo sił zbrojnych stara się z kolei zminimalizować negatywne skutki przerwania lotów dla kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu.
  18:29
  Aresztowano dowódcę Drugiej Armii, generała Adema Hudutiego. Jest to najwyższy rangą oficer, zatrzymany do tej pory po próbie zamachu stanu. Druga Armia broni granic Turcji z Syrią, Irakiem i Iranem. (moje II Armia utrzymywała turecki korytarz dla ISIS)
  19:03
  USA pracują wraz z tureckimi władzami nad wznowieniem "tak szybko jak to możliwe" działań prowadzonych z bazy lotniczej Incirlik po zamknięciu przestrzeni powietrznej Turcji dla samolotów wojskowych w następstwie próby puczu - poinformował Pentagon.
  19:04
  - Na razie (kierujące operacjami w regionie bliskowschodnim) Centralne Dowództwo USA dokonuje zmian w działaniach lotniczych kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu, by zminimalizować jakiekolwiek wpływy na tę kampanię - oświadczył rzecznik Pentagonu Peter Cook.
  19:07
  Transformacja Turcji planowana przez jej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana głęboko podzieliła kraj, który dodatkowo jest narażony na przemoc, jaka ma miejsce w sąsiedniej, ogarniętej wojną Syrii - uważa komentator BBC ds. Bliskiego Wschodu Jeremy Bowen.
  19:32
  - Pytanie jest teraz takie - jaka będzie przyszłość Turcji - bardziej autorytarnej, zideologizowanej i jeszcze bardziej różniących się od innych krajów NATO - mówił dalej gen. Koziej.
  19:38
  - Nie pozwolimy, by ten kraj był podzielony - zapowiada Erdogan. Erdogan domaga się od Stanów Zjednoczonych wydania Fethullaha Gulena. Jak tłumaczy, taki gest będzie oznaczał potwierdzenie, że USA rzeczywiście są strategicznym sojusznikiem Turcji
  19:51
  Zdaniem Erdogana Stany Zjednoczone powinny aresztować i wydać islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, ale sekretarz stanu USA John Kerry mówił wcześniej, że jego kraj nie otrzymał od Turcji wniosku o ekstradycję.
  20:43
  - Ten wątek amerykański to jest igranie z ogniem - przestrzega Marek Siwiec. - USA zostały nie wprost oskarżone o sponsorowanie tej całej akcji. Gdyby to były tylko słowa, to jedno, bo tak bywa w polityce. Ale został odcięty prąd w bazie NATO i samoloty USA nie latają do operacji przeciwko Państwu Islamskiemu. Jeżeli za tym oskarżeniem pójdą dalsze kroki, to już jest niedobrze - ostrzegał były szef BBN na antenie TVN24.
  21:04
  "Prezydent (moje Obama) ponowił swoje niezachwiane poparcie dla demokratycznie wybranych, cywilnych władz Turcji" - głosi wydany przez Biały Dom komunikat. Barack Obama polecił swoim współpracownikom, by przede wszystkim zapewnili bezpieczeństwo amerykańskim dyplomatom i żołnierzom przebywającym w Turcji, oraz ich bliskim.
  21:02
  Barack Obama po raz kolejny wyraził poparcie dla prezydenta Turcji Recepa Erdogana. Amerykański prezydent zaapelował jednocześnie do wszystkich stron tureckiego konfliktu o niepodejmowanie działań, które mogłyby spowodować jego eskalację.
  21:37
  - Wyobrażam sobie, że pewna liczba wojskowych będzie musiała odpowiedzieć za to, co zrobiła, albo czego nie zrobiła - dodał Hollande. (Francja zabiera głos po, wyraża się powściągliwie po zamachu w Nicei i zapowiedzią wysłania wojsk do Syrii)
  21:45
  Szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen obawia się, że w reakcji na próbę puczu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan będzie umacniał swój autorytarny system rządzenia. Jego zdaniem NATO i UE muszą się temu przeciwstawić.
  23:42
  Pojawiają się niepotwierdzone informacje o wymianie ognia w bazie Incirlik.
  23:45
  Baza (baza lotnicza gdzie stacjonują amerykanie biorący udział w akcji przeciw Syrii) dementuje doniesienia. Jak napisano na oficjalnym profilu facebookowym bazy, nie ma żadnych eksplozji w bazie ani wokół jej.
  00:12 dziś
  Amerykański Departament Stanu poinformował, że John Kerry odbył rozmowę z przedstawicielem tureckiego MSZ. Kerry miał zaznaczyć, że wskazywanie USA jako inspiratora nieudanego zamachu stanu źle wpływa na relacje USA-Turcja.
  Od 13 godzin brak nowych informacji w serwisie:
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/turcja-wojskowy-zamach-stanu/dv5ss4
 • @Talbot 11:08:06
  Talbot nie bądż dzieckiem. Dowody na to kto stał za puczem będą zależne od tego jaka opcja zwycięży w Turcji, a nie od tego kto naprawdę był inspiratorem. Jedno jest pewne. Erdogan za bardzo bryknął. Stał się zbyt samodzielny. Komu się mocniej naraził: Moskwie czy Waszyngtonowi? Czas pokaże.
 • @Nibiru 06:25:59
  To co poruszasz , odstaje od poruszanego tu tematu , no ale..

  Sam już prawie dwa lata temu zacząłem się nad tym wszystkim zastanawiać . Od momentu przewrotu na Ukrainie nastąpił , wysyp zjawisk nie normalnego zachowania się ludzi będących gdzies tam na szczycie władzy. Wydawało mi się że ulegli przeprogramowaniu .
  Oczywiście gdzieś w tle pojawiały się teorie spiskowe .

  To co teraz napiszę jest trudne do przełknięcia... dla przeciętnego śmiertelnika wychowanego dogmatach religijnych .

  Zycie na ziemi jest w pełni kontrolowane przez .... (nie umiem tego określić) ... powiedzmy Stwórce .
  Być może jesteśmy czyimś eksperymentem , grą ?... umieszczoną w realiach tego świata . On jest bardzo ograniczony .

  Ten tajemniczy ktoś.. ma pełny dostęp do naszej świadomości i w każdym momencie może dokonać nie ograniczonej korekty . Jest więc pełna kontrola nas fizycznie jak i umysłowo .
  Ten tajemniczy ktoś... zabawił się w ten sposób ze mną ... nie liczę na to ze ktoś to zrozumie i zaakceptuje .. dzielę się tylko wnioskami które wynikają z moich spostrzeżeń .
  Klasyfikuje się to do psychiatryka ..wiem .

  Na ziemi powstawały coraz bardziej złożone formy życia i wydaje się że my jesteśmy to ostatnią .
  Jesteśmy jakby świadomością i samo uczącą się inteligencję .
  Jako człowiek doszliśmy rozwojem , że sami zaczynamy powoli bawić się w Boga . Zeby nie przedłużać , coś z starego przekazu..

  ,,Cała ziemia miała jeden język i jednakowe słowa. Podczas swojej wędrówki ze wschodu znaleźli równinę w kraju Synear i tam się osiedlili. I mówili jeden do drugiego: Nuże, wyrabiajmy cegłę i wypalajmy ją w ogniu! I używali cegły zamiast kamienia, a smoły zamiast zaprawy. Potem rzekli: Nuże, zbudujmy sobie miasto i wieżę, której szczyt sięgałby aż do nieba, i uczyńmy sobie imię, abyśmy nie rozproszyli się po całej ziemi! Wtedy zstąpił Jahweh, aby zobaczyć miasto i wieżę, które budowali ludzie. I rzekł Jahweh: Oto jeden lud i wszyscy mają jeden język, a to dopiero początek ich dzieła. Teraz już dla nich nic nie będzie niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić. Przeto zstąpmy tam i pomieszajmy ich język, aby nikt nie rozumiał języka drugiego! I rozproszył ich Jahweh stamtąd po całej ziemi, i przestali budować miasto. Dlatego nazwano je Babel, bo tam pomieszał Jahweh język całej ziemi i rozproszył ich stamtąd po całej powierzchni ziemi.
  1 MOJŻESZOWA (GENESIS) 11:1-9

  proszę zwrócić uwagę na te słowa..

  ,,Teraz już dla nich nic nie będzie niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić.,,

  To jest gonienie króliczka .. on nie ma być złapany.

  W miarę postępu , coraz szybszych komputerów , gdzie próbujemy zapanować nad rzeczywistością ..ona ciągle wymyka się nam z rąk .

  Jakaś grupa ludzi chciała zapanować nad światem ... na jednym z satelitów umieścili napis z ośmiornica .. nikt już się nam nie wymknie .A jednak wydaje się , że jednak wymyka ..

  Stopień skomplikowania zdarzeń jest obecnie coraz większy .

  Poruszany tu temat Turcji pokazuje ze nic nie jest oczywistego .
  nie ma tu nic co by było czarno białe .
 • @Jabo 13:06:36
  "Talbot nie bądż dzieckiem. Dowody na to kto stał za puczem będą zależne od tego jaka opcja zwycięży w Turcji, a nie od tego kto naprawdę był inspiratorem. J"

  No właśnie - a ty wiesz kto był inspiratorem?
  Dlatego gdy czytam takie tytuły "Kolejna porażka USA", to mnie pusty śmiech ogarnia. Niech Autor jeszcze napisze, że we wtorek upadnie dollar i nową walutą rezerwową będzie rubel.
 • @Talbot 13:55:41
  Nie wiem kto jest inspiratorem zamachu, ale czytając Twe wpisy ma się wrażenie, że za całym złem na Ziemi stoją Rosjanie ze złym Putinem na czele. Jakoś to mało prawdopodobne....
 • @zadziwiony 15:50:01
  "Nie wiem kto jest inspiratorem zamachu, ale czytając Twe wpisy ma się wrażenie, że za całym złem na Ziemi stoją Rosjanie ze złym Putinem na czele. "

  Za tym cyrkiem stoi międzynarodowa mafia zwolenników wprowadzenia kosmicznych praw - Putin też do niej należy. Oni działają wspólnie i w porozumieniu aby to się dokonało ku dobru ludzkości.
  Czy myślisz, że w Kosmosie też jest partia PiS i Jedna Rosja? A może PO też tam jest?
  W 2012 rozpoczęła się wielka transformacja ludzkiej świadomości i potrwa do roku 2017, w między czasie będą leciały wióry, gdy będą drwa rąbali.
  Aby zawalił się nieludzki System wyzysku i lichwy, w którym także uczestniczy Rosja, musimy się jeszcze trochę pomęczyć.
  Nie należy się bać zachodzących gwałtownie zmian, tylko pracować nad osobistym rozwojem duchowym, aby przyspieszyć te zmiany i nie zostać przez nie pominiętym.
 • @Talbot 16:36:37
  "Za tym cyrkiem stoi międzynarodowa mafia zwolenników wprowadzenia kosmicznych praw -"
  To do wykreślenia - miałem na myśli wprowadzenia NWO. reszta o kosmicznych prawach jest OK.
 • @Talbot 16:48:56
  Nie wykreślał bym tego zdania..... Z tymi ostatnimi wpisami się zgadzam.
 • @Talbot 16:48:56
  Skąd wytrzasnąłeś ten rok 2017 ?
 • @zadziwiony 19:30:58
  Niedawno umieszczałem w pis o Super Żołnierzu: http://talbot.nowyekran.pl.neon24.pl/post/131993,superzolnierz

  Co się z nim stało?

  "Z ostatniej chwili: Max Spiers nie żyje. Był z wizytą u polskich „przyjaciół” niedaleko Warszawy. Brytyjsko – amerykański super żołnierz został znaleziony bez pulsu w swoim pokoju. Nie pomogły 3 reanimacje, Max zmarł.
  W ostatnim swoim wywiadzie mówił o nim Krzysztof Tarasiewicz – Max miał być jego klientem. Psycholog Krzysztof Tarasiewicz jest znany ze swoich „terapii kwantowych”. Nie wykluczone, że komuś to przeszkadzało."

  https://www.monitor-polski.pl/benjamin-fulford-o-chaosie-zwiazanym-z-upadkiem-chazarskiej-mafii/#more-12812
 • @Nibiru 19:51:23
  Kiedyś tak w rozmowie z szwagrem stwierdziliśmy że politycy odwiedzający USA wracają mając z głową coś nie tak .. tak było np z Schetynom co to zaczął głupoty wygadywać o wyzwalających Oświęcim Ukraińcach.
  W sieci pojawiały się informacje o przejęciu kontroli nad mózgiem człowieka i rożne technologie z tym związane .
  Zresztą nie tak dawno protestowano w Warszawie przeciwko kontroli umysłu, jakoby niektórzy byli poddawani takim praktykom .

  Zapewne jest jakaś technologia i próby jej stworzenia ..jednak uważam że jak na razie tylko mit.

  Wielu ludzi na świecie doznaje różnych widzeń , przekazów ,objawień . Nie jest to nic nowego , a nawet ciekawe , proponuje przeczytać wersje
  przekazu Anna Katarzyna Emmerick
  Umysł ludzki jest czymś ciekawym, choć w większości to woda.

  No więc przydarzyło mi się to coś szczególnego .
  Ta zabawa trwała parę miesięcy , po czym wylądowałem w psychiatryku .
  W czasie tej ,,zabawy ,, bawiono się moją świadomością , zrobiono ze mnie osobę bardzo wierząca , po czym śmiano się z mojej wiary .
  W czasie rozmowy mówiłem coś co nie chciałem powiedzieć .
  Najgorsze było to ,że nic nie można ukryć nic zakombinować .
  Każda moja myśl była znana . z tym nie mamy szans.
  Czułem się takim ludzikiem z gry komputerowej ,w pełni kontrolowanej .
  Jedynym przyjemnym doświadczeniem było, kiedy moja świadomość połączyła się z bajką i dziś teraz nie mogę tego zrozumieć.

  Teraz po czasie wiem że pokazano mi troszeczkę jak buduje się rzeczywistość .
  Pozostał ze mną jeszcze ,,ktoś ,,i przywrócona moja osobowość przynajmniej tak mi się zdaje .
  To wszystko to długa historia . To co mogłem odczuć ..to nasi stwórcy nie darzą nas czymś szczególnym .
  Jesteśmy zwierzętami którym można każdy kit wcisnąć .
  Dostaliśmy ten cały świat wierzeń ..cierpień , przeżyć duchowych i fizycznych .. po co to wszystko ? Czasami próbowałem pytać ..odpowiedź zabronione .

  Teraz zmuszam się do myślenia po ,,ludzku,, myślenia jak każdy z nas .
  Ale jak sam też zauważyłeś dzieje się coś dziwnego , takie trochę pomieszanie zmysłów i nie jest to technologia na pograniu cudu .

  Trochę się rozgadałem.. takie zwierzenia wariata , jak na razie to ktoś dba , by mój rozsądek nie wyparł coś w co nie można wierzyć .

  pozd.
 • WPS
  Radykalny, ekstremistyczny islam, to wytwór w dużej mierze żydowskiej agentury do destabilizacji świata. Wrzodem jest patologiczny syjonizm i będący pod jego wpływem neokonserwatyzm amerykański oraz przestępczy cynizm Imperium Brytyjskiego, a nie jakis tam islam i Erdogan. Erdogan, to niezdecydowany polityk, który miota sie od ściany do ściany od wchodzenia w dupę i Ameryce i próbach wyj….a Europy na parę mld euro, akceptujący rabunek Syrii. Z drugiej zaś strony obecnie-gdy amerykańce zafundowali mu kurdyjskiego konkurenta, a Rosjanie odcięli go od możliwości handlowania kradzionymi Syrii ropą, gazem i majątkiem trwałym – to tenże komiczny „sułtan” chce wchodzić w dupę Putinowi. Żydki i Amerykańce chcieli się go pozbyć i usadowić kolejną marionetkę, ale Erdogan okazał się sprawnym harcerzem i póki co uratował dupę. Musi ten harcerz zrozumieć, że albo przestanie marzyć o urojonej Wielkiej Turcji i będzie współpracował z Rosja, albo go zastrzeli jedna lub druga opcja.
 • @Nibiru 22:42:29
  Kieron Lee Perrin na II Konferencji Projektu Ziemia w Warszawie
  Posłuchajcie to, jest też o Clintonie...

  https://www.youtube.com/watch?v=OcgsqPAL7aA
 • @Nibiru 22:42:29
  Moje przeżycia zaczęły się od przekazów telepatycznych . Nigdy nie było to w śnie ,zawsze w ,,pełnej świadomości,, i w różnym czasie .żadnych prochów . Zostawmy to jednak bo i ja mam z tym trudności .

  Kiedyś chciałem za dużo wiedzieć ,wałkowałem religie ,starożytność i te wszystkie teorie spiskowe .
  Tak czytałem o tych wszystkich eksperymentach , tajnych badaniach itd.

  W tych wszystkich informacjach jest i ukrywana prawda .
  Postęp w wielu dziedzinach nauki jest ogromny , W tajnych placówkach naukowych skrywana jest wiedza dla nas . Z pewnością może i lepiej .
  Trwa wyścig o kontrolę nad światem , pomysłów jest wiele , a zleceniodawcy pozbawieni wszelkich uczuć .
  Tak jak piszesz , powstają co raz potężniejsze komputery ,teraz mają Chińczycy najszybszy .
  Zbudowana sztuczna inteligencja jest dla przeciętniaka nie do odróżnienia , co widać czasami w sieci kiedy musimy udowadniać ze nie jesteśmy maszyną .

  Tak jak piszesz ...co raz bardziej jest wyrafinowana symulacja zdarzeń .

  Problem w tym że ktoś podnosi złożoność zdarzeń , sypią się plany a,b,c.... nienormalne stają się zmiany klimatyczne .

  Zdarzenia na ziemi ,zmiany muszą zachodzić , musi jakość to się dziać ,no i się dzieje .
  Wiem jednak ,że jakaś tajemnicza siła nad tym panuje . nie mylić tego w pojęciach szczególnej ochrony rasy ludzkiej .
 • Uwagi
  .
  "UE, nieświadomą bliskowschodniej polityki USA", UE jest znakomicie świadowma, ale nie jest w stanie temu zapobiec z wielu względów, pierwszym są siły okupacyjne USA i W.Brytannii stacjonujące w RFN, ostatnio także w Wolnej Polsce. O tym, że UE nie chicało się angażować na Majdanie w Kijowie, to doniósł mediiom przecie wyiad rosyjski, i zostało opublikowane to słynne "Fuck the UE" pani Nuland.

  ludzie Gulena "To właśnie oni robili największe interesy na handlu bronią, ropą naftową wywożoną z Syrii, dziełami sztuki i na przemycie uchodźców"
  Klan Erdogana ciągnął nie mniej zysków, syn Erdogana był uważany za ministra ropy "Daesh".

  "Najbliższy czas okaże jakie stanowisko zajmie Erdogan wobec USA i NATO ?" Erdogan jest może nieco szalony i pyszny, ale chyba nie jest samobójcą, musi się podporządkować. Ten pucz to było ostrzeżenie dla niego, nie musi być ostatni.
 • @lorenco 00:07:47
  Ideologia stosowana tak naprawdę niewiele znaczy, bo człowiek potrafi wszystko zepsuć, zinterpretować tak, by służyła jego założeniom.
  Pucz, to pic na wodę!
 • @Laznik 00:49:33
  1/"UE, nieświadomą bliskowschodniej polityki USA"

  Nie wszyscy parlamentarzyści UE są wtajemniczeni w plany żydoamerykańskich masonów z clubu Bilderberga. To garstka oficjeli, która resztę nieświadomych matołów ciągnie za sobą.
  Zbyt ryzykowne było by wtajemniczanie wszystkich parlamentarzystów UE w plany Bilderberg klubu.

  To tak jak w Polskim parlamencie, większość posłów i senatorów nie ma pojęcia co się dzieje i dokąd zmierzamy. Gdzie zmierzamy wiedza tylko iluminaci opłacani i sponsorowani w rożny sposób przez Rothschildów i ich fundacje kreujące nową rzeczywistość.

  2/ Owszem syn Erdogana zarobił na wojnie z Syrią. Dlaczego nie ? Inni zarobili więcej. Natomiast dochody z Syryjskiej wojny ujawnili amerykańscy żydzi tylko w stosunku do niego. Tak samo jak niedawno ujawnili konta wybranych polityków w rajach podatkowych by ich zdyskredytować.

  3/ "Erdogan jest może nieco szalony i pyszny, ale chyba nie jest samobójcą, musi się podporządkować." Właśnie dlatego już nie zaufa USA. Wie, że nawet gdy pucz się nie udał, będzie kolejny. Dla USA Erdogan jest już do odstrzelenia, to tylko kwestia czasu.

  USA nie liczy się z konsekwencjami gospodarczymi jakie ponosi Turcja w wojnie z Syrią. Erdogan musi to uwzględniać bo inaczej nie wygra kolejnych wyborów. Ma do wyboru USA, czy własny naród i jego poparcie. USA i tak w pewnym przedziale czasowym musi go skasować jest zbyt niewygodny dla nich i UE. Zakon już go uprzedził, ale faktycznie ma jeszcze możliwość wyboru.
 • @Talbot 13:55:41
  Porażka USA, to faktycznie kabaretowy zwrot. A co do puczu, to pretekst, by wykosić przeciwników politycznych. Chcąc wprowadzić swoją wizję stracił by poparcie. Potężna armia bez trudu, gdyby była taka decyzja, dokonała by puczu. A to była farsa nie pucz.
 • Dlaczego teoria o amerykańskim zamachu stanu wydaję się być bardzo wątpliwa
  Amerykanie, moim zdaniem, nie przeprowadzili tureckiego puczu. Oto powody:

  -Stany Zjednoczone znajdują się w bardzo wrażliwym dla nich okresie końca i początku. Jest to zmierzch rządów Obamy i końcowa faza elekcyjna, która wyłoni nowego przywódcę kraju. Stary gabinet zmieni się wkrótce na nowy i bardzo jest wątpliwe aby tego rodzaju akcja destabilizująca istnijący stan równowagi na Bliskim Wschodzie i w Europie była podjęta w tak niepewnym czasie.

  - Poczucie niepewności potęgują konflikty na tle rasowmy w samych Stanach Zjednoczonych - starcia z policją, demonstracje przeciwko brutlności policji, masowe strzelaniny i morderstwa.

  - Powszechny chaos spotęgowany jest kandydaturą Trumpa z ramienia partii Republikanów, który, o ile wybrany, prezentuje ciągłość dotychczasowej polityki pod znakiem zapytania.

  - chociaż "przjaźń" pomiedzy USA i Erdoganem można porównać do zabawy z ogniem, to jednak USA przymykały oczy na korupcję, brak demokracji i kłopoty z wolnością słowa w Turcji, aby pozostać z nią w dobrych układach, poniewaź ich polityka tego wymagała.

  - zestrzelenie samolotu rosyjskiego, moim zdaniem, było niespodzianką dla USA i nie odbyło się z nakazu USA. Amerykanie natychmiast poparli Turcję, członka NATO, przeciwko Rosji. Innej decyzji nie można było od nich oczekiwać.

  - w interesie USA było utrzymanie stanu rzeczy na Bałkanach i Syrii bez większych zmian, aż do momentu ostatecznego wyklarowania się sytuacji politycznej w kraju.

  - przeprowadzony zamach przypomina źle wystawioną sztukę teatralną w podrzędnym teatrze. Amerykanie może i nisko upadli, ale jeszcze posiadają odrobina inteligencji i podstawowej wiedzy, jak się takie rzeczy robi.

  -Erdogen już od wielu lat, a nie tylko po teatralnym puczu, oskarżał swojego byłego towarzysza broni Gulena o wrogą działalność.

  - Gulen, mieszkający w stanie Pennsylvania, bardzo okazał się pożyteczny w kontynuacji fazy popuczowej, pełnej teatralnych oskarżeń obwiniających USA przed całym światem i w ten sposób uzasadnijących zbliżającą się zmianę sojuszy.

  - USA, po puczu w Turcji, stoi na pozycji całkowicie przegranej i jest to następnym dowodem, dlaczego nie było w intencji Amerykanów aby ten coup d'etat miał miejsce. Nie chodzi tylko o dostęp do ich baz w Turcji i sytuację w Syrii, ale głównie o nowym podział sił na wschodniej flance i pozycjię Ukrainy.

  Kto zyskuje na tym puczu? Największym beneficjantem tych teatralnych wydarzeń jest Erdogan i oczywiście Rosja. Prasa rosyjska i turecka zaczęły mówić tym samym językiem. Dziwne, bo nie tak dawno Erdogan był przedstawiany przez Rosjan jako turecki złoczyńca. Nigdy się jeszcze nie zdażyło, aby Turcy tak głośno i ostentacyjnie złorzeczyli Amerykanom. Jest to druga część puczu Erdogana - ta medialna. Kerry zachował chłód, ale rozumie, że przegrał, bo kiedy w nocy prowadził rozmowy z Putinem na Kremlu, turecki sułtan zrzucił z siebie ostatnie pęto demokracji.
 • @AgnieszkaS 02:49:10
  Agieszka, Agnieszka już wszyscy wiedzą że za zamachem stali Amerykanie. Dziś na spotkaniu NATO Rosja, wobec pytań sojuszników zabrał głos Kery i przyznał kajając się na forum, że o tych planach wcześniej nie wiedział bo nie poinformowało go dowództwo zadań specjalnych.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31